Michigan High School Athletic Association
2021 Boys Basketball Championships
Saturday, April 10, 2021, at the Breslin Center, Michigan State University
2021 MHSAA Division 1 boys basketball champions: Grand Blanc
Head coach: Mike Thomas Assistant coaches: Juwan Cooley, Will Rodgers, Doreace Martin, LaQuan Collins, Cameron Burns, Eric Cooley
Players: Seniors: Jacob Carlson, Andre Ridley, Josh Rechsteiner; Juniors: Kyle Deibis, Ty Rodgers, Nasir Carson, Josh Davis, Shamus Thompson; Sophomores: Justin Perry, Timonte Boyd, Amont’e Allen-Johnson, R.J. Taylor, Graham Lippincott, Trevon Johnson; Freshmen: Bryce O’Mara
Grand Blanc downs Ann Arbor Huron to win first MHSAA championship
Grand Blanc won its first Michigan High School Athletic Association Division 1 boys basketball championship, beating Ann Arbor Huron, 45-36. Huron led 30-29 after three quarters in a tight game, but Grand Blanc used a 16-6 fourth-quarter run to secure the victory. R.J. Taylor scored 15 points and added four assists and two rebounds. Timonte Boyd had 12 points and seven rebounds. Ty Rogers had nine points, seven rebounds, three assists, and three steals. Amont'e Allen-Johnson had six points, six rebounds, and three steals. Box score
> Grand Blanc Locks Down on D, Locks Up Historic Win
> After busting up Ann Arbor Huron's defense, Grand Blanc already eyeing 2022 title
> High-scoring Grand Blanc wins championship with strong defensive effort
> Huron’s senior class bonded together to leave mark on basketball program
> Grand Blanc’s first basketball state title is ‘big for the community’
> Grand Blanc wins first boys basketball state title with 45-36 win over Ann Arbor Huron
SEMIFINALS
Thursday, April 8, 2021
At Breslin Center, Michigan State University
No. 2 Ann Arbor Huron 55, No. 10 Warren De La Salle Collegiate 39
Tyson Edmondson scored 18 points and had four rebounds. Kingsley Perkins had 13 points and 10 rebounds. Brandon Rawls added 10 points and six rebounds in the victory. Box score
> 'Rock-Solid' Huron Earns Championship Chance
> Ann Arbor Huron's Brandon Rawls stays true to role, does dirty work to beat De La Salle
> Huron's size, toughness too much for De La Salle
> De La Salle falls to Ann Arbor Huron in semifinal basketball game
No. 6 Grand Blanc 68, No. 5 Grand Rapids Forest Hills Northern 58
Ty Rogers had 19 points, 12 rebounds, and six assists. R.J. Taylor had 16 points, seven assists, and four rebounds. Timonte Boyd scored 15 points in the victory. Box score
> Facing Rare Deficit, Grand Blanc Finds Way to Finish
> Ann Arbor Huron, Grand Blanc headed to Div. 1 final
> Ty Rodgers shows athleticism as Grand Blanc survives Forest Hills Northern comebacks for 68-58 win
> Detroit Free Press semifinals predictions
QUARTERFINALS
Tuesday, April 6, 2021
At Ypsilanti Lincoln
No. 2 Ann Arbor Huron 44, River Rouge 34
> Ann Arbor Huron shuts down River Rouge, 44-34
> Ann Arbor Huron puts River Rouge on sidelines with strong defensive effort in quarterfinal
> How Ann Arbor Huron put the clamps on Mr. Basketball finalist, advanced to state semifinal
> Huron’s ‘beautiful’ defense carries team to first Breslin Center birth since 2010
At Detroit Renaissance
No. 10 Warren De La Salle Collegiate 68, Macomb Dakota 33
> Warren De La Salle routs Macomb Dakota 68-33 in boy's basketball quarterfinal
> De La Salle defeats shorthanded Dakota in quarterfinal basketball game
> Guards prominent in Dakota-De La Salle quarterfinal basketball showdown
At Muskegon Orchard View
No. 5 Grand Rapids Forest Hills Northern 66, East Lansing 56
> East Lansing basketball falls in state quarterfinals despite efforts from senior backcourt
At Davison
No. 6 Grand Blanc 58, No. 1 Orchard Lake St. Mary's Preparatory 53
> Grand Blanc holds off OL St. Mary's
> Grand Blanc in Division 1 semis after ending Orchard Lake St. Mary’s 27-game winning streak
> Grand Blanc wins quarterfinal rematch, ends St. Mary's unbeaten season
> Detroit Free Press quarterfinals predictions
> Basketball teams face final hurdles on, off court on journey to state titles
REGIONALS
Region 1
At Midland Dow
FINAL
Thursday, April 1, 2021
No. 6 Grand Blanc 85,Marquette 58
> Grand Blanc boys win first regional title in 68 years, No. 1 Orchard Lake St. Mary’s up next
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 6 Grand Blanc 64, Flushing 39
> ‘Backwards’ Grand Blanc boys making tournament basketball look easy
Marquette 54, Midland 48
Region 2
At White Lake Lakeland
FINAL
Thursday, April 1, 2021
No. 1 Orchard Lake St. Mary’s Preparatory 69, Walled Lake Northern 31
> St. Mary's storms past Walled Lake Northern for D1 regional title
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 1 Orchard Lake St. Mary's Preparatory 38, Clarkston 37
> Top-ranked St. Mary's survives scare from Clarkston in regional semifinal
Walled Lake Northern 60, Howell 42
> Even without a full roster, Walled Lake Northern runs past Howell 60-42
> Young Howell boys basketball team looks to future after playoff run ends
Region 3
At Muskegon Reeths-Puffer
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 5 Grand Rapids Forest Hills Northern 53, No. 9 Zeeland East 49
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 5 Grand Rapids Forest Hills Northern 61, Grand Haven 57
> Forest Hills Northern adds grit to finesse in tough regional win over Grand Haven
No. 9 Zeeland East 49, East Grand Rapids 30
> Unbeaten Zeeland East continues to reach higher on strength of 6-10 senior center
Region 4
At Grand Ledge
Final
Thursday, April 1, 2021
East Lansing 63, Coldwater 57
> Marcus Wourman leads way in East Lansing basketball's regional title win over Coldwater
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Coldwater 57, Portage Central 44
East Lansing 63, Holt 56
> Senior captains vault East Lansing boys basketball into regional final
Region 5
At Northville
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 2 Ann Arbor Huron 64,Livonia Stevenson 39
> ‘Not done yet’: Huron boys claim first regional title since 2010, have eyes set on more
> Livonia Stevenson basketball struggles, falls to Ann Arbor Huron in regional final
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 2 Ann Arbor Huron 56, Dexter 33
Livonia Stevenson 53, Salem 51
> Livonia Stevenson senior's last-second shot propels Spartans past Salem
Region 6
At Ecorse
Final
Thursday, April 1, 2021
River Rouge 70, Riverview 52
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
River Rouge 70, Dearborn Divine Child 48
Riverview 48, Monroe 39
Region 7
At Warren De La Salle Collegiate
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 10 Warren De La Salle Collegiate 64, No. 3 University of Detroit Jesuit 59
> De La Salle basketball survives the storm for 64-59 win over Detroit U-D Jesuit in region finals
> De La Salle wins regional basketball championship with victory over U-D Jesuit
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 3 University of Detroit Jesuit 36, Bloomfield Hills Brother Rice 35
> U-D Jesuit wins on Wilson’s clutch drive
> U-D Jesuit edges Brother Rice with last-second layup
> Brother Rice basketball falls to U-D Jesuit in regional semifinal on last-second layup
No. 10 Warren De La Salle Collegiate 53, No. 4 Detroit Martin Luther King Jr. 51
> Nino Smith's 3-pointer at buzzer lifts De La Salle to regional basketball semifinal victory
Region 8
At Troy
Final
Thursday, April 1, 2021
Macomb Dakota 58, Rochester Hills Stoney Creek 52
> Joshuah Hines scores 31, leads Dakota past Stoney Creek in regional basketball final
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Macomb Dakota 55, Roseville 43
> Surge in fourth quarter sparks Dakota to regional basketball win over Roseville
Rochester Hills Stoney Creek 72, Clinton Township Chippewa Valley 50
> Stoney Creek races to early lead, defeats Chippewa Valley in regional basketball game
TRACKING RANKED TEAMS
1. Orchard Lake St. Mary’s Preparatory
4/6: Eliminated by No. 6 Grand Blanc, 58-53
4/1: Won regional championship over Walled Lake Northern, 69-31
3/30: Defeated Clarkston, 38-37
3/27: Won district championship over Waterford Mott, 76-60
3/25: Defeated Auburn Hills Avondale, 66-20
2. Ann Arbor Huron
4/10: Lost Division 1 championship to No. 6 Grand Blanc, 45-36
4/8: Defeated No. 10 Warren De La Salle Collegiate, 55-39
4/6: Defeated River Rouge, 44-34
4/1: Won regional championship over Livonia Stevenson, 64-39
3/30: Defeated Dexter, 56-33
3/27: Won district championship over Ypsilanti Lincoln, 2-0 (forfeit)
3/25: Defeated Saline, 46-34
3. University of Detroit Jesuit
4/1: Eliminated in regional championship by No.10 Warren De La Salle Collegiate, 64-59
3/30: Defeated Bloomfield Hills Brother Rice, 36-35
3/27: Won district championship over Detroit Renaissance, 64-62
3/25: Defeated Oak Park, 68-64 (2 OT)
4. Detroit Martin Luther King Jr.
3/30: Eliminated by No. 10 Warren De La Salle Collegiate, 53-51
3/27: Won district championship over No. 7 Hamtramck, 50-46.
3/25: Defeated Grosse Pointe South, 56-40
5. Grand Rapids Forest Hills Northern
4/8: Eliminated by No. 6 Grand Blanc, 68-58
4/6: Defeated East Lansing, 66-56
4/1: Won regional championship over No. 9 Zeeland East, 53-49
3/30: Defeated Grand Haven, 61-57
3/27: Won district championship over Grand Rapids Forest Hills Central, 62-54
3/25: Defeated Lowell, 73-33
6. Grand Blanc
4/10: Won Division 1 championship over No. 2 Ann Arbor Huron, 45-36
4/8: Defeated No. 5 Grand Rapids Forest Hills Northern, 68-58
4/6: Defeated No. 1 Orchard Lake St. Mary's Preparatory, 58-53
4/1: Won regional championship over Marquette, 85-58
3/30: Defeated Flushing, 64-39
3/27: Won district championship over Davison, 91-52
3/25: Defeated Flint Kearsley, 87-37
7. Hamtramck
3/27: Eliminated by No. 4 Detroit Martin Luther King Jr., 50-46
8. Flint Carman-Ainsworth
3/25: Eliminated by Flushing, 50-47
3/23: Defeated Swartz Creek, 57-40
9. Zeeland East
4/1: Eliminated in regional championship by No. 5 Grand Rapids Forest Hills Northern, 53-49
3/30: Defeated East Grand Rapids, 49-30
3/27: Won district championship over Holland West Ottawa, 33-20
3/25: Defeated Zeeland West, 61-27
10. Warren De La Salle Collegiate
4/8: Eliminated by No. 2 Ann Arbor Huron, 55-39
4/6: Defeated Macomb Dakota, 68-33
4/1: Won regional championship over No. 3 University of Detroit Jesuit, 64-59
3/30: Defeated No. 4 Detroit Martin Luther King Jr., 53-51
3/27: Won district championship over Warren Fitzgerald, 2-0 (forfeit)
3/25: Defeated Warren-Mott, 73-44
10. Detroit Cass Technical
3/22/21: Eliminated from playoffs due to COVID-19 quarantine
* Michigan Associated Press final regular season rankings from Monday, March 22, 2021
Saturday, April 10, 2021, at the Breslin Center, Michigan State University
2021 MHSAA Division 2 boys basketball champions: Grand Rapids Catholic Central
Head coach: T.J. Meerman Assistant coaches: Kei Madison, Mike Suchowolec, Chris Huyge, Gerry Brown, Josh Meerman
Players: Seniors: Ryan Grantham, Jason Norris, Danny Krajewski, Gabe Quillan, Michael Lomonoco, Jack Karasinski, Jack Krajewski; Juniors: Luka Ressler, Ben English, Gabe Dalrymple, Jorden Brooks; Sophomores: Kaden Brown, Nathan Vantimmeren; Freshmen: Durral Brooks, Carter Meerman
Grand Rapids Catholic Central wins first MHSAA championship
Grand Rapids Catholic Central finished a perfect season and won its first Michigan High School Athletic Association Division 2 boys basketball championship, pulling away in the second half to defeat Battle Creek Pennfield, 77-54. Kaden Brooks had 25 points and five rebounds. Jack Karasinski scored 18 points and grabbed five rebounds. Burral Brooks had 10 points, 11 rebounds, and five assists. Jorden Broooks had 10 points and seven rebounds in the victory. Box score
> Cougars Cap Winter with Long-Anticipated Celebration
> Pennfield is 'best team in school history', finishing as state runner-up
> Brown, Karasinski lead Grand Rapids Catholic Central to championship
> GR Catholic Central completes perfect journey to first-ever state title
> Grand Rapids Catholic Central beats Pennfield for state title with patented 2nd half run
> Grand Rapids Catholic Central puts away Pennfield in second half for first state basketball title
SEMIFINALS
Thursday, April 8, 2021
At Van Andel Arena, Grand Rapids
No. 1 Grand Rapids Catholic Central 81, No. 8 Ferndale 55
Kaden Brown had 23 points, four rebounds, and four assists. Jorden Books scored 20 points. Jack Karasinski scored 19 points. Durral Brooks added eight points, seven assists, and five rebounds. Box score
> GRCC explodes for 28-point run to down Ferndale in D2 semifinal
> 28-0 Surge Sends GR Catholic Central to Saturday
> Grand Rapids CC, BC Pennfield to meet in Division 2
No. 10 Battle Creek Pennfield 62, Bridgeport 52
Luke Davis scored 25 points and added four rebounds and four assists. Ryne Peterson scored 12 points and Aiden Burns added 11 points in the victory. Box score
> Pennfield Adds Semifinal Win to Storybook Season
> Pennfield's dream season will continue with a trip to Breslin for the state finals
QUARTERFINALS
Tuesday, April 6, 2021
At Eastpointe
No. 8 Ferndale 73, No. 5 Croswell-Lexington 68 (2 OT)
> Jason Drake's late heroics leads Ferndale past Cros-Lex, into semifinals
> 'Cros-Lex is on the map now:' Underdog Pioneers fall to Ferndale in double OT quarterfinal
At Calvin University
No. 1 Grand Rapids Catholic Central 82, No. 2 Benton Harbor 72
> Why Grand Rapids Catholic Central may walk to the state semifinals after beating Benton Harbor
At Corunna
Bridgeport 52, Escanaba 41
> Bridgeport wears down Escanaba for third boys basketball Final Four trip
At Chlesea
No. 10 Battle Creek Pennfield 54, Romulus Summit Academy North 49
> Pennfield is in the Final Four for the first time ever
REGIONALS
Region 9
At Traverse City Central
Final
Thursday, April 1, 2021
Escanaba 41, Ludington 38
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Escanaba 59, Boyne City 56
> Ramblers, Rayders fall in regional semis
Ludington 67, Ogemaw Heights 49
Region 10
At Owosso
Final
Thursday, April 1, 2021
Bridgeport 54,Carrollton 53
> Bridgeport goes to the bank, earns regional title over rival Carrollton
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Bridgeport 64, Corunna 45
> Bridgeport, Carrollton use scoring bursts to earn rematch in regional final
Carrollton 60, Shepherd 41
Region 11
At Grand Rapids South Christian
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 1 Grand Rapids Catholic Central 97, Coopersville 75
> GR Catholic Central scores 32 first-quarter points, cruises to regional title over Coopersville
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Coopersville 2, Spring Lake 0 (forfeit)
> Coopersville basketball advances ‘the hard way’ to first regional final since 2001
No. 1 Grand Rapids Catholic Central 68, No. 4 Grand Rapids South Christian 50
> Once a point guard, Catholic Central junior replaces injured big man in win over South Christian
Region 12
At Benton Harbor
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 2 Benton Harbor 66, Hopkins 59
> Benton Harbor boys basketball wins first regional title since 2018
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 2 Benton Harbor 61, Stevensville Lakeshore 57
Hopkins 51, Parchment 45
Region 13
At Williamston
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 10 Battle Creek Pennfield 56, No. 7 Williamston 53
> Pennfield makes history, wins first regional title in almost 50 years
> Williamston boys basketball loses lead in fourth quarter, falls to Pennfield in regional final
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 10 Battle Creek Pennfield 75, Parma Western 34
> Pennfield heads to first regional title game since 1992
No. 7 Williamston 65, Ionia 34
> Jacob Wallace sets tone as Williamston boys basketball breezes past Ionia in regional semifinal
Region 14
At Tecumseh
Final
Thursday, April 1, 2021
Romulus Summit Academy North 70, Detroit University Preparatory 34
> Lovejoy helps Romulus Summit Academy win first regional title
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Detroit University Preparatory 48, Dearborn Heights Robichaud 36
Romulus Summit Academy North 53, Blissfield 41
Region 15
At Livonia Clarenceville
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 8 Ferndale 2, Harper Woods Chandler Park Academy 0 (forfeit)
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 8 Ferndale 78, Livonia Clarenceville 53
> Ferndale grinds down Clarenceville with defense, advances to D2 regional final
Harper Woods Chandler Park Academy 58, Eastpointe 35
Region 16
At Croswell-Lexington
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 5 Croswell-Lexington 55, Pontiac Notre Dame Preparatory 35
> 'You're going to see '21 up there:' Cros-Lex boys basketball wins 1st regional title ever
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 5 Croswell-Lexington 51, Goodrich 27
> 'It just feels right:' Cros-Lex wants to make program history on its home floor
Pontiac Notre Dame Preparatory 55, New Haven 49
TRACKING RANKED TEAMS
1. Grand Rapids Catholic Central
4/10: Won Division 2 championship over No. 10 Battle Creek Pennfield, 77-54
4/8: Defeated No. 8 Ferndale, 81-55
4/6: Defeated No. 2 Benton Harbor, 82-72
4/1: Won regional championship over Coopersville, 97-75
3/30: Defeated No. 4 Grand Rapids South Christian, 68-50
3/27: Won district championship over Hudsonville Unity Christian, 71-52
3/25: Defeated Ada Forest Hills Eastern, 76-59
2. Benton Harbor
4/6: Eliminated by No. 1 Grand Rapids Catholic Central, 82-72
4/1: Won regional championship over Hopkins, 66-59
3/30: Defeated Stevensville Lakeshore, 61-57
3/27: Won district championship over Holland Christian, 55-50
3/25: Defeated Allegan, 76-27
3. Grand Rapids Christian
3/27: Eliminated by No. 4 Grand Rapids South Christian, 62-54
3/25: Defeated Grand Rapids West Michigan Aviation Academy, 74-48
4. Grand Rapids South Christian
3/30: Eliminated by No. 1 Grand Rapids Catholic Central, 68-50
3/27: Won district championship over No. 3 Grand Rapids Christian, 62-54
3/25: Defeated Wyoming Godwin Heights, 79-49
3/23: Defeated Wyoming Kelloggsville, 66-20
5. Croswell-Lexington
4/6: Eliminated by No. 8 Ferndale, 73-68 (2 OT)
4/1: Won regional championship over Pontiac Notre Dame Preparatory, 55-35
3/30: Defeated Goodrich, 51-27
3/27: Won district championship over Armada, 83-31
3/25: Defeated Almont, 65-42
6. Frankenmuth
3/27: Eliminated by Bridgeport, 53-33
3/25: Defeated Saginaw, 61-39
7. Williamston
4/1: Eliminated in regional championship by No. 10 Battle Creek Pennfield, 56-53
3/30: Defeated Ionia, 65-34
3/27: Won district championship over Chelsea, 42-39
3/25: Defeated Fowlerville, 62-44
8. Ferndale
4/8: Eliminated by No. 1 Grand Rapids Catholic Central, 81-55
4/6: Defeated No. 5 Croswell-Lexington, 73-68 (2 OT)
4/1: Won regional championship over Harper Woods Chandler Park Academy, 2-0 (forfeit)
3/30: Defeated Livonia Clarenceville, 78-53
3/25: Won district championship over Ferndale University, 66-27
3/23: Defeated Hazel Park, 90-28
8. Muskegon Orchard View
3/22/21: Eliminated from playoffs due to COVID-19 quarantine
10. Battle Creek Pennfield
4/10: Lost Division 4 championship to No. 1 Grand Rapids Catholic Central, 77-54
4/8: Defeated Bridgeport, 62-52
4/6: Defeated Romulus Summit Academy North, 54-49
4/1: Won regional championship over No. 7 Williamston, 56-53
3/30: Defeated Parma Western, 75-34
3/27: Won district championship over Marshall, 58-38
3/25: Defeated Battle Creek Harper Creek, 63-40
* Michigan Associated Press final regular season rankings from Monday, March 22, 2021
Saturday, April 10, 2021, at the Breslin Center, Michigan State University
2021 MHSAA Division 3 boys basketball champions: Flint Beecher
Head coach: Mike Williams Assistant coaches: Marquise Gray, Spencer Eason, Demarcus Moses, Ronnie Jenkins Eric Cooper, Jarrell Brown, Henry Jamerson
Players: Seniors: Keyon Menifield Jr., Desmyn Hodge-Maresh, Jacoby Sanders, Taylin Muldrew, Micah Brown; Juniors: Carmelo Harris, James Cummings II, Terrell Walker, Phoenix Marble, Bryce Carr, Devin Runnels; Sophomores: Robert Lee, Jaylin Townsend; Freshmen: Keyonta Menifield, Aijalon Williams
Flint Beecher won its first Michigan High School Athletic Association Division 3 boys basketball championship since 2017, dominating Iron Mountain, 75-47. Keyon Menifield Jr. had 37 points, three steals, three rebounds, and two assists in the victory. Carmelo Harris had 16 points, three assists, and two steals. James Cummings II added eight points, seven rebounds, and three steals in the victory. Box score
> Keyon Menifield dazzles in leading Flint Beecher to ninth state boys basketball title
> Beecher Finishes Emotion-Filled Run with Title #9
> Menifield takes care of business on big stage, leads Flint Beecher to title
> After a year of grief, Keyon Menifield lifts hearts of Beecher basketball to clinch D3 state title
> How Flint Beecher shut down state's top scorer, Iron Mountain legend Foster Wonders
SEMIFINALS
Thursday, April 8, 2021
At Breslin Center, Michigan State University
No. 6 Flint Beecher 47, No. 4 Hanover-Horton 34
Keyon Menifield Jr. scored 15 points and grabbed five rebounds. Carmelo Harris had 15 points and five rebounds. James Cummings II added seven points and seven rebounds. Box score
> Flint Beecher advances to Division 3 state finals
> Beecher's Journey Turns Toward Familiar Destination
> Defense powers Flint Beecher; Foster Wonders lifts Iron Mountain
> Flint Beecher’s return to D3 basketball state title game means more in 2021
No. 3 Iron Mountain 54, No. 7 Schoolcraft 50 (OT)
Foster Wonders had 34 points and eight rebounds. Ricky Brown and C. Evosevich-Hynes both scored seven points. Jurgen Kleinman added six points in the victory. Box score
> Wonders Gives Iron Mountain Lift in Overtime Climb
> Flint Beecher vs. Iron Mountain, Division 3 final
QUARTERFINALS
Tuesday, April 6, 2021
At Tecumseh
No. 4 Hanover-Horton 41, Ypsilanti Arbor Preparatory 29
> Hanover-Horton boys showcase championship mettle in D3 quarterfinal win over Ypsilanti Arbor Prep
At Waterford Mott
No. 6 Flint Beecher 71, Detroit Loyola 46
At Kalamazoo Loy Norrix
No. 7 Schoolcraft 59, Grand Rapids Covenant Christian 47
> Schoolcraft heading back to Breslin after boys hoops quarterfinal win over Covenant Christian
At Lake City
No. 3 Iron Mountain 53, No. 1 McBain 50
> Full of Wonder: Iron Mountain star leads Mountaineers to Final Four
REGIONALS
Region 17
At Sault Ste. Marie
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 3 Iron Mountain 63, No. 2 Oscoda 52
Semifinals
Tuesday, March 20, 2021
No. 3 Iron Mountain 71, Painesdale Jeffers 50
No. 2 Oscoda 60, Charlevoix 55
> Ramblers, Rayders fall in regional semis
Region 18
At Houghton Lake
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 1 McBain 56, Beaverton 50
> Wild ride: McBain goes from shutdown to crown
> Classic clash: Beavers fall just short in regional final
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Beaverton 75, Mason County Central 48
No. 1 McBain 59, Maple City Glen Lake 44
> Regional Ramblers: McBain muscles past Glen Lake
Region 19
At Fennville
Final
Thursday, April 1, 2021
Grand Rapids Covenant Christian 70, North Muskegon 38
> Covenant Christian rides youth to regional title
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Grand Rapids Covenant Christian 67, Pewamo-Westphalia 58
North Muskegon 63, Ithaca 60
Region 20
At Bronson
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 7 Schoolcraft 52,Kalamazoo Christian 37
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Kalamazoo Christian 59, Centreville 52
No. 7 Schoolcraft 48, Lawton 33
Region 21
At Springport
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 4 Hanover-Horton 50, Leslie 45
> Hanover-Horton survives defensive stalemate with Leslie in D3 regional finals
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 4 Hanover-Horton 69, Michigan Center 38
> Red-hot Hanover-Horton boys triumph in trilogy with Michigan Center, advance to D3 regional final
Leslie 64, Bath 47
> Leslie boys basketball one game away from ending 53-year regional title drought
Region 22
At Erie Mason
Final
Thursday, April 1, 2021
Ypsilanti Arbor Preparatory 42, Adrian Madison 32
> Arbor Prep boys basketball wins first-ever regional championship
> Trojans fall in Division 3 boys basketball regional final
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Adrian Madison 65, Adrian Lenawee Christian 58
Ypsilanti Arbor Preparatory 52, Riverview Gabriel Richard 40
Region 23
At Detroit East English Village
Final
Thursday, April 1, 2021
Detroit Loyola 36, Warren Michigan Collegiate 35
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Detroit Loyola 61, Grosse Pointe Woods University Liggett 37
> Detroit Loyola eliminates Grosse Pointe Woods University Liggett
Warren Michigan Collegiate 2, Memphis 0 (forfeit)
Region 24
At Reese
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 6 Flint Beecher 89, No. 8 Reese 58
> Title-hungry Bucs roll through Reese, fueled by Flint Beecher pride
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 6 Flint Beecher 82, Marlette 41
No. 8 Reese 57, Bad Axe 53
> Reese outlasts Hatchets in regional semifinal
TRACKING RANKED TEAMS
1. McBain
4/6: Eliminated by No. 3 Iron Mountain, 53-50
4/1: Won regional championship over Beaverton, 56-50
3/30: Defeated Maple City Glen Lake, 59-44
3/27: Won district championship over Lake City, 61-46
3/25: Defeated Roscommon, 63-43
2. Oscoda
4/1: Eliminated in regional championship by No. 3 Iron Mountain, 63-52
3/30: Defeated No. 10 Charlevoix, 60-55
3/27: Won district championship over Whittemore-Prescott, 72-24
3/25: Defeated Tawas, 77-34
3. Iron Mountain
4/10: Lost Division 3 championship to No. 6 Flint Beecher, 75-47
4/8: Defeated No. 7 Schoolcraft, 54-50
4/6: Defeated No. 1 McBain, 53-50
4/1: Won regional championship over No. 2 Oscoda, 63-52
3/30: Defeated Painesdale Jeffers, 71-50
3/27: Won district championship over Menominee, 79-48
3/25: Defeated West Iron County, 76-31
4. Hanover-Horton
4/8: Eliminated by No. 6 Flint Beecher, 47-34
4/6: Defeated Ypsilanti Arbor Preparatory, 41-29
4/1: Won regional championship over Leslie, 50-45
3/30: Defeated Michigan Center, 69-38
3/27: Won district championship over Homer, 70-45
3/25: Defeated Jackson Lumen-Christi, 55-35
5. Hemlock
3/25: Eliminated by No. 8 Reese, 55-43
3/25: Defeated Saginaw Valley Lutheran, 76-43
3/23: Defeated Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 60-32
6. Flint Beecher
4/10: Won Division 3 championship over No. 3 Iron Mountain, 75-47
4/8: Defeated No. 4 Hanover-Horton, 47-34
4/6: Defeated Detroit Loyola, 71-46
4/1: Won regional championship over No. 8 Reese, 89-58
3/30: Defeated Marlette, 82-41
3/25: Won district championship over Millington, 88-40
7. Schoolcraft
4/8: Eliminated by No. 3 Iron Mountain, 54-50 (OT)
4/6: Defeated Grand Rapids Covenant Christian, 59-47
4/1: Won regional championship over Kalamazoo Christian, 52-37
3/30: Defeated Lawton, 48-33
3/27: Won district championship over Niles Brandywine, 56-38
3/25: Defeated Decatur, 77-31
8. Reese
4/1: Eliminated in regional championship by No.6 Flint Beecher, 89-58
3/30: Defeated Bad Ace, 57-53
3/27: Won district championship over No. 5 Hemlock, 55-43
3/25: Defeated Vassar, 62-51
9. Pewamo-Westphalia
3/30: Eliminated by Grand Rapids Covenant Christian, 67-58
3/27: Won district championship over Carson City-Crystal, 44-33
3/25: Defeated Grand Rapids NorthPointe Christian, 65-49
10. Charlevoix
3/30: Eliminated by No. 2 Oscoda, 60-55
3/27: Won district championship over Waterford Mott, 76-60
3/25: Defeated East Jordan, 73-36
* Michigan Associated Press final regular season rankings from Monday, March 22, 2021
Saturday, April 10, 2021, at the Breslin Center, Michigan State University
2021 MHSAA Division 4 boys basketball champions: Detroit Frederick Douglass Academy for Young Men
Head coach: Pierre Brooks Sr. Assistant coaches: Tommie Smith, Francois Wulu, Curtis Stove, Shaheed Saleem
Players: Seniors: Javantae Randle, Pierre Brooks II, Vega Stoudemire, Damonn Tiggs, Alexander Wiltz, Malik Smith; Juniors: Jahi Gibson, Travelle Echols; Sophomores: Mike Irving; Freshmen: Frederick Saunders
Detroit Douglass beats Wyoming Tri-unity Christian to win first MHSAA title
Detroit Frederick Douglass Academy for Young Men won its first Michigan High School Athletic Association Division 4 boys basketball championship, beating Wyoming Tri-unity Christian, 47-41. It was the first championship for a Detroit Public School League team since Detroit Henry Ford won the Class B title in 2016. Michigan State University-bound and Mr. Basketball candidate Pierre Brooks II scored 15 points, grabbed 11 rebounds and added five assists, two blocks, and two steals. Javantae Randle had 15 points, 10 rebounds, and two blocks. Alexander Wiltz and Malik Smith both added seven points in the victory. Damonn Tiggs had eight rebounds, three points, three assists, and two blocks. Box score
> Pierre Brooks II, Detroit Douglass win Division 4
> Douglass Completes Climb for 1st Championship
> Brooks leads Douglass to title, celebrates with his dad
> Michigan State signee Pierre Brooks chases down a title in final game with his father
> Tri-Unity Christian takes Detroit Dougalss to the wire in state title game
> Tri-Unity falls short in state final after stellar effort from Titus
SEMIFINALS
Thursday, April 8, 2021
At Van Andel Arena, Grand Rapids
No. 6 Wyoming Tri-unity Christian 61, Rudyard 43
Brady Titus had 28 points, four rebounds, six assists, and six steals in the win. Austin Treece scored 11 points and had eight rebounds. Aidan DeKlyen had eight points and five rebounds. Box score
> Wyoming Tri-unity Christian rolls past Rudyard
> Wonders Gives Iron Mountain Lift in Overtime Climb
No. 5 Detroit Douglass 60, No. 4 Mt. Pleasant Sacred Heart 41
Pierre Brooks II scored 30 points and grabbed 10 rebounds. Javantae Randle had 15 points, 10 rebounds, and eight blocks in the victory. Box score
> Douglass Takes Next Step in Earning 1st Finals Trip
> Detroit Douglass, Wyoming Tri-unity Christian roll
QUARTERFINALS
Tuesday, April 6, 2021
At Sault
Rudyard 76, Carney-Nadeau 48
> Eskymos Fall In State Quarters
At Vicksburg
No. 6 Wyoming Tri-unity Christian 56, No. 2 Webberville 44
> Delightful dozen: Wyoming Tri-unity Christian earns 12th trip to Final Four
> Webberville's dream season ends with state quarterfinal loss to Tri-unity Christian
At Houghton Lake
No. 4 Mt. Pleasant Sacred Heart 59, Frankford 53
> Big Shots: Sacred Heart tops Frankfort, advances to D4 semifinals
> Panthers fall short in quarterfinal versus Irish
At West Bloomfield
No. 5 Detroit Douglass 68, No. 1 Southfield Christian 56
> Southfield Christian comes up short in D4 quarterfinals against Detroit Douglass
REGIONALS
Region 25
At Negaunee
Final
Thursday, April 1, 2021
Carney-Nadeau 60, Bessemer 57
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Bessemer 69, Chassell 55
Carney-Nadeau 49, Rapid River 38
Region 26
At Pellston
Final
Thursday, April 1, 2021
Rudyard 85, Alanson 49
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Alanson 59, Onaway 54
Rudyard 78, Mackinaw City 55
Region 27
At Buckley
Final
Thursday, April 1, 2021
Frankfort 50,Lake Leelanau St. Mary 41
> Back Again: Frankfort returns to quarterfinals with 50-41 win over St. Mary
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Frankfort 42, McBain Northern Michigan Christian 37
Lake Leelanau St. Mary 76, Ellsworth 59
> Lake Leelanau wins battle of Cinderellas to meet Frankfort
Region 28
At Midland
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 4 Mt. Pleasant Sacred Heart 59, Saginaw Nouvel 51
> Go Time: Sacred Heart boys roll into D4 quarterfinals
> Sacred Heart rallies in second half to end Nouvel’s season in regional final
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
No. 4 Mt. Pleasant Sacred Heart 61, Hale 49
Saginaw Nouvel 55, Ubly 46
> Saginaw Nouvel recovers to claim Division 4 boys basketball regional win
> Saginaw Nouvel ends Bearcats' hunt for championship
Region 29
At Niles
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 6 Wyoming Tri-unity Christian 60, Marcellus Howardsville Christian 32
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Marcellus Howardsville Christian 53, New Buffalo 49
No. 6 Wyoming Tri-unity Christian 2, Holland Calvary Christian (forfeit)
Region 30
At Lansing Christian
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 2 Webberville 79, Colon 45
> Webberville's 3-point barrage buries Colon, wins first regional title in 49 years
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Colon 2, Pittsford 0 (forfeit)
No. 2 Webberville 56, Bellevue 50
Region 31
At Ypsilanti Lincoln
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 5 Detroit Douglass 82, Allen Park Inter-City Baptist 50
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Allen Park Inter-City Baptist 53, Petersburg Summerfield 51
No. 5 Detroit Douglass 55, Plymouth Christian 51 (2 OT)
Region 32
At Southfield Christian
Final
Thursday, April 1, 2021
No. 1 Southfield Christian 59, Marine City Cardinal Mooney 47
> Southfield Christian punches ticket to another quarterfinal with win over Cardinal Mooney
> Coach-less Cardinals almost pull off comeback win in Division 4 regional final
Semifinals
Tuesday, March 30, 2021
Marine City Cardinal Mooney 53, Flint International 45
> Quarantine comeback kids: Cardinal Mooney relies on 2 returners in D-4 regional win
No. 1 Southfield Christian 59, Clarkston Everest Collegiate 50 (OT)
> King and Patrick shouldering load for Southfield Christian
> Southfield Christian keeps title defense hopes alive with OT win over Everest Collegiate
TRACKING RANKED TEAMS
1. Southfield Christian
4/6: Eliminated by No. 6 Detroit Douglass, 68-56
4/1: Won regional championship over Marine City Cardinal Mooney, 59-47
3/30: Defeated No. 9 Clarkston Everest Collegiate, 59-50
3/25: Won district championship over Sterling Heights Parkway Christian, 71-60
3/23: Defeated Novi Christian Academy, 73-39
2. Webberville
4/6: Eliminated by No. 6 Wyoming Tri-unity Christian, 56-44
4/1: Won regional championship over Colon, 79-45
3/30: Defeated Bellevue, 56-50
3/25: Won district championship over Portland St. Patrick, 52-40
3/23: Defeated Lansing Christian, 84-54
3. Ewen-Trout Creek
3/27: Eliminated by Bessemer, 51-48
3/25: Defeated Wakefield-Marenisco, 80-44
4. Mt. Pleasant Sacred Heart
4/8: Eliminated by No. 5 Detroit Douglass, 60-41
4/6: Defeated Frankfort, 59-53
4/1: Won regional championship over Saginaw Nouvel, 59-51
3/30: Defeated Hale, 61-49
3/27: Won district championship over Fulton, 52-48
3/25: Defeated Coleman, 64-28
5. Detroit Douglass
4/10: Won Division 4 championship over No. 6 Wyoming Tri-unity Christian, 47-41
4/8: Defeated No. 4 Mt. Pleasant Sacred Heart, 60-41
4/6: Defeated No. 1 Southfield Christian, 68-56
4/1: Won regional championship over Allen Park Inter-City Baptist, 82-50
3/30: Defeated Plymouth Christian Academy, 55-51 (2 OT)
3/25: Won district championship over Detroit Davis Aerospace, 2-0 (forfeit)
6. Wyoming Tri-unity Christian
4/10: Lost Division 4 championship to No. 5 Detroit Douglass, 47-41
4/8: Defeated Rudyard, 61-43
4/6: Defeated No. 2 Webberville, 56-44
4/1: Won regional championship over Marcellus Howardsville Christian, 60-32
3/30: Defeated Holland Calvary Christian, 2-0 (forfeit)
3/27: Won district championship over Martin, 57-36
3/25: Defeated Wyoming West Michigan Lutheran, 83-22
7. Munising
3/27: Eliminated by Rapid River, 63-48
3/25: Defeated Eben Junction Superior Central, 61-38
7. Hillsdale Academy
3/25: Eliminated by Camden-Frontier, 51-45
9. Clarkston Everest Catholic
3/30: Eliminated by No. 1 Southfield Christian, 59-50
3/25: Won district championship over Auburn Hills Oakland Christian, 57-50
3/23: Defeated Waterford Our Lady of the Lakes, 67-34
10. Dryden
3/27: Eliminated by Marine City Cardinal Mooney, 71-43
3/25: Defeated New Haven Merritt Academy, 2-0 (forfeit)
* Michigan Associated Press final regular season rankings from Monday, March 22, 2021
DISTRICTS
MHSAA playoff games played on Saturday, March 27, 2021
Highlighted games
Dearborn Heights Robichaud 48, Dearborn Advanced Technology Academy 43
Keon Moore scored 12 points to lead the Bulldogs. DeAndre Patrick and Jaylen Carter both scored nine points in the victory as the Bulldogs earned their first district championship since 2012. Story
Detroit Martin Luther King Jr. 50, Hamtramck 46
Omar Zeigler had 16 points and 12 rebounds to lead the Crusaders. Chansey Willis scored 19 points in the district championship victory. Story
Detroit Loyola 56, Detroit Community 43
Anthony Garrett scored 19 points and Ryan Martin scored 13 to lead the Bulldogs to their second straight district championship. Story
University of Detroit Jesuit 64, Detroit Renaissance 62
The Cubs won their eighth straight district championship, rallying to edge the Phoenix.
District championships
Adrian Lenawee Christian 58, Hudson 56
Adrian Madison 34, Monroe St. Mary Catholic Central 27
Ann Arbor Huron 2, Ypsilanti Lincoln 0 (forfeit)
Bad Axe 67, Harbor Beach 62
Bath 81, New Lothrop 43
Battle Creek Pennfield 58, Marshall 38
Beaverton 74, Pinconning 52
Bellevue 79, Marshall Academy 27
Benton Harbor 55, Holland Christian 50
Bessemer 51, Ewen-Trout Creek 48
Blissfield 92, Monroe Jefferson 42
Bloomfield Hills Brother Rice 66, Birmingham Seaholm 36
Boyne City 57, Kingsley 37
Bridgeport 53, Frankenmuth 33
Carrollton 65, Freeland 62
Charlevoix 58, Johannesburg-Lewiston 49
Chassell 56, Dollar Bay 54
Clarkston 67, Rochester Adams 31
Clinton Township Chippewa Valley 67, Utica Ford 54
Coldwater 87, Battle Creek Central 55
Colon 44, Burr Oak 25
Coopersville 95, Fremont 53
Corunna 64, Lake Fenton 46
Croswell-Lexington 83, Armada 31
Dearborn Divine Child 66, Dearborn 53
Dearborn Heights Robichaud 48, Dearborn Advanced Technology Academy 43
Detroit Loyola 56, Detroit Community 43
Detroit Martin Luther King Jr. 50, Hamtramck 46
Detroit University of Detroit Jesuit 64, Detroit Renaissance 62
Detroit University Preparatory 2, Detroit Edison Public School Academy 0 (forfeit)
Dexter 56, Ann Arbor Skyline 37
East Grand Rapids 43, Caledonia 40
East Lansing 59, Lansing Waverly 54
Eastpointe 58, Warren Lincoln 52
Ellsworth 57, Gaylord St. Mary 49
Escanaba 62, Negaunee 52
Frankfort 61, Brethren 52
Goodrich 2, Flint Powers Catholic 0 (forfeit)
Grand Blanc 91, Davison 52
Grand Haven 65, Muskegon 51
Grand Rapids Catholic Central 71, Hudsonville Unity Christian 52
Grand Rapids Covenant Christian 61, Fennville 47
Grand Rapids Forest Hills Northern 62, Grand Rapids Forest Hills Central 54
Grand Rapids South Christian 62, Grand Rapids Christian 54
Hale 2, Au Gres-Sims 0 (forfeit)
Hanover-Horton 70, Homer 45
Harper Woods Chandler Park 68, St. Clair Shores South Lake 47
Holt 42, Lansing Everett 41
Hopkins 51, Wayland 49
Howell 67, Hartland 56
Ionia 58, Lansing Sexton 49
Iron Mountain 79, Menominee 48
Ithaca 66, St Louis 54
Kalamazoo Christian 50, Comstock 47
Lake Leelanau St. Mary 48, Leland 43
Lawton 49, Watervliet 38
Leslie 2, Potterville 0 (forfeit)
Livonia Clarenceville 64, Detroit Cornerstone Health & Technology 63
Livonia Stevenson 66, Westland John Glenn 45
Ludington 37, Cadillac 35
Macomb Dakota 73, Port Huron Northern 59
Maple City Glen Lake 47, Traverse City St. Francis 41
Marcellus Howardsville Christian 64, Climax-Scotts 28
Marine City Cardinal Mooney 71, Dryden 43
Marlette 54, Sandusky 47
Marquette 69, Petoskey 65
McBain 61, Lake City 46
McBain Northern Michigan Christian 49, Baldwin 42
Memphis 2, Mt. Clemens 0 (forfeit)
Michigan Center 66, Napoleon 61
Midland 44, Mt. Pleasant 42
Monroe 53, Gibraltar Carlson 33
Mt. Pleasant Sacred Heart 52, Fulton 48
New Buffalo 83, Benton Harbor Countryside Academy 55
New Haven 45, Macomb Lutheran North 40
North Muskegon 36, Holton 20
Ogemaw Heights 65, Standish-Sterling 52
Onaway 54, Hillman 44
Orchard Lake St Mary's Preparatory 76, Waterford Mott 60
Oscoda 72, Whittemore-Prescott 24
Painesdale Jeffers 63, Ishpeming Westwood 56
Parchment 52, Paw Paw 50
Parma Western 49, Onsted 48
Pewamo-Westphalia 44, Carson City-Crystal 33
Pittsford 47, Camden-Frontier 45
Pontiac Notre Dame Preparatory 68, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 62
Portage Central 55, Portage Northern 46
Rapid River 63, Munising 48
Reese 55, Hemlock 43
River Rouge 61, Dearborn Fordson 43
Riverview 58, Allen Park 47
Rochester Hills Stoney Creek 42, Troy 36
Romulus Summit Academy North 64, Ecorse 48
Roseville 52, St .Clair Shores Lake Shore 47
Rudyard 68, Newberry 50
Saginaw Nouvel 66, Midland Calvary Baptist 59
Salem 50, Canton 44
Schoolcraft 56, Niles Brandywine 38
Shepherd 49, Alma 43
Spring Lake 54, Whitehall 43
Stevensville Lakeshore 57, Buchanan 54
Ubly 50, Kinde North Huron 27
Walled Lake Northern 58, White Lake Lakeland 31
Warren De La Salle Collegiate 2, Warren Fitzgerald 0 (forfeit)
Warren Michigan Collegiate 48, Southfield Bradford Academy 38
Williamston 42, Chelsea 39
Wyoming Tri-unity Christian 57, Martin 36
Ypsilanti Arbor Preparatory 63, Ann Arbor Greenhills 51
Zeeland East 33, Holland West Ottawa 20
MHSAA playoff games played on Thursday, March 25, 2021
Adrian Lenawee Christian 86, Manchester 40
Adrian Madison 46, Erie Mason 30
Alanson 49, Pellston 46
Allen Park 41, Southgate Anderson 38
Alma 83, Central Montcalm 51
Ann Arbor Greenhills 71, Whitmore Lake 31
Ann Arbor Huron 46, Saline 34
Ann Arbor Skyline 51, South Lyon East 38
Armada 61, Imlay City 43
Au Gres-Sims 40, St. Helen Charlton Heston Academy 31
Bad Axe 58, Cass City 51
Baldwin 66, Pentwater 48
Bath 2, Perry 0 (forfeit)
Battle Creek Central 48, Richland Gull Lake 43
Battle Creek Pennfield 63, Battle Creek Harper Creek 40
Beaverton 55, Sanford Meridian 50
Bellevue 56, Battle Creek St. Philip 11
Benton Harbor 76, Allegan 27
Benton Harbor Countryside Academy 73, Three Oaks River Valley 68
Bessemer 63, Watersmeet 51
Birmingham Seaholm 2, North Farmington 0 (forfeit)
Bloomfield Hills Brother Rice 59, Birmingham Groves 57
Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 61, Detroit Country Day 57
Boyne City 56, Cheboygan 44
Brethren 54, Onekama 47
Bridgeport 67, Clio 39
Buchanan 51, Edwardsburg 44
Cadillac 58, Big Rapids 38
Caledonia 59, Grand Rapids Ottawa Hills 54
Camden-Frontier 51, Hillsdale Academy 45
Canton 61, Novi 50
Carney-Nadeau 51, Powers North Central 50
Carrollton 75, Saginaw Swan Valley 54
Carson City-Crystal 42, Kent City 39
Centreville 61, Union City 57
Charlevoix 73, East Jordan 36
Chassell 77, Republic-Michigamme 45
Chelsea 62, Stockbridge 43
Clarkston 45, Lake Orion 35
Clarkston Everest Collegiate 57, Auburn Hills Oakland Christian 50
Clinton Township Chippewa Valley 65, Troy Athens 51
Coldwater 73, Sturgis 69
Colon 62, Athens 19
Comstock 67, Delton Kellogg 40
Coopersville 79, Grant 48
Corunna 65, Durand 47
Croswell-Lexington 65, Almont 42
Crystal Falls Forest Park 63, Hannahville Nah Tah Wahsh 28
Davison 55, Lapeer 44
Dearborn 58, Taylor 51
Dearborn Advanced Technology Academy 67, Detroit Voyageur Preparatory 51
Dearborn Divine Child 71, Dearborn Heights Crestwood 55
Dearborn Heights Robichaud 51, Dearborn Heights Annapolis 28
Detroit Community 73, Redford Westfield Preparatory 29
Detroit Douglass 2, Detroit Davis Aerospace 0 (forfeit)
Detroit Edison Public School Academy 79. Detroit University Preparatory Science & Math 47
Detroit Loyola 80, Detroit Jalen Rose Leadership Academy 60
Detroit Martin Luther King Jr. 56, Grosse Pointe South 40
Detroit Renaissance 57, Berkley 55
Detroit University of Detroit Jesuit 68, Oak Park 64 (2 OT)
Dexter 2, Pinckney 0 (forfeit)
Dollar Bay 63, Lake Linden-Hubbell 51
Dryden 2, New Haven Merritt Academy 0 (forfeit)
East Grand Rapids 54, Wyoming 52
Eastpointe 44, Center Line 42
Ecorse 70, New Boston Huron 60
Ellsworth 62, Alba 36
Engadine 52, Newberry 22
Escanaba 77, Gladstone 43
Ewen-Trout Creek 80, Wakefield-Marenisco 44
Fennville 67, Saugatuck 37
Ferndale 66, Ferndale University 27
Flint Beecher 88, Millington 40
Flint Powers Catholic 75, Mt. Morris 50
Flushing 50, Flint Carman-Ainsworth 47
Frankenmuth 61, Saginaw 39
Frankfort 69, Buckley 30
Freeland 58, Essexville Garber 53
Fremont 47, Comstock Park 45
Fulton 59, Vestaburg 36
Gaylord St. Mary 53, Bellaire 25
Gibraltar Carlson 67, Trenton 29
Goodrich 71, Flint Hamady 36
Grand Blanc 87, Flint Kearsley 37
Grand Haven 67, Muskegon Mona Shores 41
Grand Rapids Catholic Central 76, Ada Forest Hills Eastern 59
Grand Rapids Christian 74, Grand Rapids West Michigan Aviation Academy 48
Grand Rapids Covenant Christian 62, Grandville Calvin Christian 54
Grand Rapids Forest Hills Central 56, Grand Rapids Northview 49
Grand Rapids Forest Hills Northern 73, Lowell 33
Grand Rapids South Christian 79, Wyoming Godwin Heights 49
Grosse Pointe Woods University Liggett 62, Detroit Cristo Rey 51
Hale 60, Atlanta 39
Hanover-Horton 55, Jackson Lumen Christi 35
Harper Woods Chandler Park 72, Detroit East English Village 24
Hemlock 76, Saginaw Valley Lutheran 43
Hillman 58, Posen 42
Holland Calvary 44, Muskegon Catholic Central 42
Holland Christian 68, Coloma 55
Holland West Ottawa 42, Hudsonville 39
Holt 51, Okemos 49
Holton 42, Muskegon Western Michigan Christian 40
Homer 64, Concord 31
Hopkins 62, Otsego 61
Hudson 67, Clinton 64
Hudsonville Unity Christian 60, Grand Rapids West Catholic 43
International Academy of Flint 60, Genesee Christian 55
Iron Mountain 76, West Iron County 31
Ishpeming Westwood 57, Ironwood 44
Ithaca 74, Merrill 45
Johannesburg-Lewiston 64, St. Ignace 63
Kalamazoo Christian 54, Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 37
Kinde North Huron 46, Deckerville 41
Kingsley 57, Grayling 56
Lake City 60, Manton 54
Lake Fenton 75, Chesaning 34
Lake Leelanau St. Mary 61, Suttons Bay 40
Lansing Everett 57, Mason 46
Lansing Sexton 71, Lake Odessa Lakewood 52
Lawton 52, Gobles 21
Leland 70, Traverse City Christian 51
Leslie 71, Dansville 46
Livonia Clarenceville 69, Detroit Communication Media Arts 48
Livonia Stevenson 59, Livonia Franklin 55
Ludington 49, Benzie Central 45
Mackinaw City 63, DeTour 54
Macomb Dakota 67, Macomb L'Anse Creuse North 59
Macomb Lutheran North 45, Marine City 43
Maple City Glen Lake 62, Elk Rapids 52
Marine City Cardinal Mooney 60, Peck 47
Marlette 52, Brown City 38
Marquette 57, Traverse City West 48
Marshall 58, Eaton Rapids 38
Marshall Academy 50, Jackson Christian 47
Martin 61, Kalamazoo Heritage Christian 43
Mason County Central 55, Hart 31
McBain 63, Roscommon 43
McBain Northern Michigan Christian 65, Marion 36
Memphis 42, Clinton Township Clintondale 41
Menominee 76, Bark River-Harris 55
Midland 57, Bay City Western 50
Midland Calvary Baptist 57, Mayville 34
Monroe 39, Brownstown Woodhaven 30
Monroe St. Mary Catholic Central 68, Sand Creek 52
Mt. Clemens 52, Rochester Hills Lutheran Northwest 33
Mt. Pleasant 67, Midland Dow 33
Mt. Pleasant Sacred Heart 64, Coleman 28
Munising 61, Eben Junction Superior Central 38
Muskegon 67, Muskegon Reeths-Puffer 58
Napoleon 62, Vandercook Lake 45
Negaunee 56, Kingsford 48
New Buffalo 66, St. Joseph Lake Michigan Catholic 36
New Haven 64, St. Clair 40
New Lothrop 2, Laingsburg 0 (forfeit)
Niles Brandywine 60, Marcellus 51
North Muskegon 65, Ravenna 55
Onaway 77, Wolverine 42
Onsted 63, Hillsdale 38
Orchard Lake St. Mary's Preparatory 66, Auburn Hills Avondale 20
Oscoda 77, Tawas 34
Painesdale Jeffers 76, L'Anse 31
Parchment 39, Three Rivers 35
Parma Western 73, Jonesville 38
Paw Paw 69, Vicksburg 62
Petersburg Summerfield 56, Britton Deerfield 46
Petoskey 53, Traverse City Central 52
Pewamo-Westphalia 65, Grand Rapids NorthPointe Christian 49
Pickford 50, Cedarville 49
Pinconning 44, Harrison 28
Plymouth Christian Academy 81, Westland Huron Valley Lutheran 41
Pontiac Notre Dame Preparatory 87, Madison Heights Lamphere 66
Port Huron Northern 64, Port Huron 44
Portage Central 58, St. Joseph 48
Portage Northern 49, Kalamazoo Central 47
Potterville 54, Vermontville Maple Valley 50
Rapid River 81, Rock Mid Peninsula 34
Reading 64, Bronson 54
Reese 62, Vassar 51
Riverview 75, Wyandotte Roosevelt 59
Riverview Gabriel Richard 61, Detroit Leadership Academy 37
Rochester Hills Stoney Creek 63, Utica 41
Romulus Summit Academy North 73, Grosse Ile 34
Roseville 63, St. Clair Shores Lakeview 46
Rudyard 78, Brimley Ojibwe Charter 18
Saginaw Nouvel 91, Ashley 22
Salem 72, Detroit Catholic Central 67
Sandusky 44, Kingston 33
Schoolcraft 77, Decatur 31
Shepherd 63, Howard City Tri County 53
Southfield Bradford Academy 54, Madison Heights Madison 49
Southfield Christian 71, Sterling Heights Parkway Christian 60
Spring Lake 2, Muskegon Orchard View 0 (forfeit)
St. Clair Shores Lake Shore 77, Harrison Township L'Anse Creuse 55
St. Louis 56, Breckenridge 41
Standish-Sterling 61, Gladwin 40
Stevensville Lakeshore 70, Niles 50
Traverse City St. Francis 72, Mancelona 37
Troy 83, Utica Eisenhower 36
Ubly 50, Carsonville-Port Sanilac 15
Utica Ford II 51, Sterling Heights Stevenson 39
Walled Lake Northern 42, Walled Lake Central 36
Warren De La Salle Collegiate 73, Warren-Mott 44
Warren Fitzgerald 55, Warren Woods Tower 41
Warren Michigan Collegiate 49, Royal Oak Shrine Catholic 31
Waterford Mott 62, Bloomfield Hills 54
Watervliet 45, Hartford 35
Wayland 54, Plainwell 49
Webberville 52, Portland St. Patrick 40
Westland John Glenn 59, Redford Thurston 48
White Lake Lakeland 44, Walled Lake Western 41
Whitehall 46, Montague 27
Whittemore-Prescott 2, Alcona 0
Williamston 62, Fowlerville 44
Wyoming Tri-unity Christian 83, Wyoming West Michigan Lutheran 22
Ypsilanti Arbor Preparatory 54, Lutheran Westland 29
Ypsilanti Lincoln 59, Belleville 52
Zeeland East 61, Zeeland West 27
MHSAA playoff games played on Tuesday, March 23, 2021
Ada Forest Hills Eastern 63, Allendale 50
Adrian Madison 41, Ottawa Lake Whiteford 39
Alanson 67, Harbor Springs Harbor Light Christian 40
Alba 43, Central Lake 39
Allen Park 55, Lincoln Park 47
Almont 52, Yale 37
Ann Arbor Skyline 63, South Lyon 44
Ashley 54, Bay City All Saints 53
Auburn Hills Oakland Christian 70, Auburn Hills Christian 37
Bark River-Harris 60, Manistique 35
Battle Creek Central 44, Battle Creek Lakeview 39
Battle Creek St Philip 55, Battle Creek Calhoun Christian 44
Bellaire 47, Boyne Falls 33
Berkley 44, Royal Oak 37
Birmingham Groves 54, Southfield Arts & Technology 48
Birmingham Seaholm 47, Farmington 45
Britton Deerfield 44, Ann Arbor Central Academy 39
Bronson 57, White Pigeon 54
Buchanan 71, Dowagiac 45
Buckley 61, Manistee Catholic Central 48
Cadillac 55, Reed City 35
Caledonia 53, East Kentwood 49
Camden-Frontier 39, Waldron 30
Carleton Airport 42, Ida 38
Carney-Nadeau 57, Stephenson 46
Cass City 48, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 43
Central Montcalm 69, Belding 52
Clarkston Everest Collegiate 67, Waterford Our Lady of the Lakes 34
Clinton Township Chippewa Valley 58, Sterling Heights 51
Clinton Township Clintondale 61, Kimball Landmark Academy 23
Clio 79, Caro 46
Coleman 62, Big Rapids Crossroads Academy 38
Comstock Park 43, Sparta 31
Crystal Falls Forest Park 59, Felch North Dickinson 35
Dansville 68, Springport 43
Dearborn Heights Crestwood 54, Wayne Memorial 45
Deckerville 68, Caseville 49
DeTour 73, Mackinac Island 25
Detroit Cornerstone Health & Technology 58, Detroit Cody 52
Detroit Country Day 82, Clawson 48
Detroit Jalen Rose Leadership Academy 79, Detroit Central 43
Dexter 52, Brighton 49
Durand 62, Owosso 36
East Jordan 52, Harbor Springs 49
East Lansing 66, St Johns 57
Eaton Rapids 70, Charlotte 49
Eben Junction Superior Central 57, Cooks Big Bay de Noc 18
Elk Rapids 80, Grand Traverse Academy 26
Essexville Garber 70, Midland Bullock Creek 51
Fenton 61, Holly 50
Ferndale 90, Hazel Park 28
Flint Carman-Ainsworth 57, Swartz Creek 40
Flint Hamady 58, Ortonville Brandon 50
Flushing 53, Saginaw Heritage 51
Fowlerville 54, Ann Arbor Father Gabriel Richard 52
Genesee Christian 82, Genesee 46
Gladstone 78, Houghton 63
Gladwin 50, Clare 38
Gobles 66, Bloomingdale 63
Grand Rapids Forest Hills Central 52, Rockford 51
Grand Rapids NorthPointe Christian 78, Saranac 42
Grand Rapids Northview 79, Greenville 48
Grand Rapids Ottawa Hills 60, Middleville Thornapple Kellogg 55
Grand Rapids South Christian 66, Wyoming Kelloggsville 20
Grandville Calvin Christian 38, Wyoming Potter's House Christian 37
Grant 59, Newaygo 56
Grass Lake 53, East Jackson 45
Grayling 56, Kalkaska 46
Grosse Ile 55, Flat Rock 42
Grosse Pointe Woods University Liggett 50, Detroit Southeastern 46
Harrison 57, Farwell 47
Harrison Township L'Anse Creuse 54, Fraser 42
Hart 79, Hesperia 16
Hartford 46, Bangor 33
Hemlock 60, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 32
Hillman 68, Indian River Inland Lakes 33
Hillsdale 52, Brooklyn Columbia Central 41
Holland Calvary 51, Fruitport Calvary Christian 41
Holland Christian 61, Hamilton 50
Holland West Ottawa 47, Holland 33
Holton 40, White Cloud 36
Hopkins 54, Hastings 45
Hudson 51, Addison 29
Hudsonville 60, Jenison 45
Imlay City 75, Marysville 46
International Academy of Flint 78, Morrice 53
Ironwood 47, Ishpeming 35
Ithaca 66, Lakeview 33
Kent City 63, Grand Rapids Wellspring Prep 39
Lake City 53, Mesick 33
Lake Fenton 42, Ovid-Elsie 24
Lake Linden-Hubbell 73, Baraga 51
Lake Orion 61, Waterford Kettering 33
L'Anse 65, Calumet 62
Lansing Everett 56, Jackson Northwest 43
Lansing Sexton 50, Lansing Eastern 44
Lansing Waverly 60, Grand Ledge 46
Livonia Franklin 76, Livonia Churchill 56
Lowell 45, Cedar Springs 42
Lutheran Westland 40, Brighton Charyl Stockwell Preparatory 34
Macomb L'Anse Creuse North 63, New Baltimore Anchor Bay 31
Marcellus 53, Bridgman 47
Marine City 68, Richmond 61
Marion 54, Walkerville 51
Mason County Central 56, Shelby 48
Mayville 56, Akron-Fairgrove 36
Menominee 60, Norway 39
Millington 50, Burton Atherton 35
Monroe 67, Temperance Bedford 55
Monroe Jefferson 78, Milan 63
Monroe St. Mary Catholic Central 59, Morenci 58
Montague 66, Muskegon Oakridge 63
Mt Morris 50, North Branch 44
Muskegon Catholic Central 60, Muskegon Heights Academy 38
Muskegon Reeths-Puffer 49, Grand Rapids Kenowa Hills 47
New Haven Merritt Academy 1, Chesterfield Austin Catholic 0
New Lothrop 50, Montrose 39
Niles 57, Berrien Springs 55
North Muskegon 56, Morley Stanwood 52
Novi 56, Plymouth 48
Parchment 87, Constantine 50
Parma Western 59, Adrian 56
Pellston 67, Beaver Island 43
Pentwater 48, Mason County Eastern 38
Perry 58, Byron 43
Petersburg Summerfield 57, Livingston Christian 41
Petoskey 83, Gaylord 43
Portage Central 52, Mattawan 29
Portland St Patrick 44, Fowler 30
Redford Thurston 68, Garden City 57
Romeo 41, Oxford 40
Roscommon 44, Houghton Lake 42
Royal Oak Shrine Catholic 56, Madison Heights Bishop Foley 53
Saginaw 74, Birch Run 34
Saginaw Swan Valley 62, Bay City John Glenn 56
Saginaw Valley Lutheran 50, St Charles 48
Salem 41, Northville 39
Saline 51, Ypsilanti Community 38
Sandusky 47, Capac 33
Sanford Meridian 53, Beal City 31
Saugatuck 58, Holland Black River 43
Southfield Christian 73, Novi Christian Academy 39
Spring Lake 60, Fruitport 48
St. Louis 55, Blanchard Montabella 37
Sterling Heights Parkway Christian 57, Birmingham Roeper 38
Suttons Bay 86, Fife Lake Forest Area 57
Tecumseh 40, Dundee 36
Traverse City West 71, Alpena 49
Union City 52, Quincy 48
Utica 58, Rochester 55
Vassar 59, Saginaw Arts & Sciences Academy 48
Wakefield-Marenisco 82, Ontonagon 28
Walled Lake Central 45, Milford 30
Warren-Mott 64, Warren Cousino 46
Waterford Mott 69, Pontiac 56
Webberville 84, Lansing Christian 54
West Iron County 61, Gwinn 43
Wyoming 54, Byron Center 53
Ypsilanti Lincoln 68, Ann Arbor Pioneer 52
Zeeland West 57, Grandville 54